ARTYKUŁY

05 Lis 2018

Trzech króli wypadnie w listopadzie – druga aukcja Numis.Poland

Może nie królowie, ale trzej książęta gasnącej dynastii Piastów zaprezentują się na jednym krążku
na sobotniej aukcji – nie bez przyczyny sprawdzamy, czy zasłużyli, żeby przezywać ich ceprami.

„Bardzo ładnie zachowana moneta, z wyraźnymi detalami bez wad mechanicznych” – talar z Brzegu, 1658 r.
cena wywoławcza: 4 000 zł Inwestycje w numizmaty

fot. Numis Poland

Trzy w jednym

Siedemnastowieczny brzeski talar licytowany będzie na drugiej już aukcji poznańskiego Numis.Poland 10 listopada,
a inwestorzy skupieni na kosztach jednostkowych poczują powiew okazji: w cenie jednej pozycji w katalogu są aż trzy wizerunki legnickich książąt.

Ponad 44-milimetrowej średnicy śląski talar wystawiony zostanie na aukcję z progiem 4 tys. zł i efektowną patyną, która rozłożyła się przy okazji na kilku burzliwych życiorysach. Moneta nazwana w katalogu „Trzej Bracia” prezentuje uzbrojonych Jerzego III, Ludwika IV Legnickiego i najmłodszego Chrystiana, któremu kolekcjonerskie obecnie numizmaty towarzyszyły nawet po śmierci. Nawiązując cieplejsze relacje z Michałem Korybutem Wiśniowieckim, książę – opanowawszy w stosownym zakresie polski język – sam bezskutecznie ubiegał się o nadwiślańską koronę, jednak bez wsparcia szlachty, a może i bez kwalifikacji. Sportretowany na stemplu wśród braci Chrystian należeć miał raczej do wrażliwszych, a że przypadło mu żyć w niewątpliwie szorstkich czasach, poturbowały go zarówno szwedzkie wojska – biorąc w niewolę – jak i współuczestnik polowania, postrzeliwując w stopę. Nie zrealizowawszy planów objęcia polskiego tronu, książę odszedł ostatniego dnia marca 1672 r., spoczywając w złoconej trumnie i wianuszku gapiów, którym rozdano na tę okoliczność monety równie stosownie połyskujące złotem. W sobotę jego sylwetka zaprezentuje się na aukcji zachowana w bardzo ładnym stanie, mimo że talar wybity został w 1658 r., a więc 360 lat przed licytacją.

„Rzadki papier” – akcja Kolei Żelaznej Chabówka-Zakopane, 1898 r.
cena wywoławcza: 800 zł

Inwestycje w numizmaty - papiery

fot. Numis Poland

Kolej na papiery

O ile połączenie prozy książęcego życia z góralskimi obelgami wydaje się wciąż zamglone, nie ulega wątpliwości,
że oprócz monet na poznańską aukcję wystawione zostaną wiekowe banknoty i papiery wartościowe. Ostatni Piastowie z brzeskiego talara dzielą katalog m.in. z dawnymi akcjami, a wśród tych znalazła się i taka zamykająca
w sobie góralsko-nizinne waśnie – „akcya” Kolei Żelaznej Chabówka-Zakopane na 400 koron, wystawiona została
w 1898 r. w związku z kontrowersyjną inwestycją zrealizowaną w następnym roku.

Zanim jeszcze wypoczynek u stóp Giewontu rozsławiały międzywojenne plakaty z zawodnikami na drewnianych nartach, kurort zdołał umocnić swoją pozycję, wymuszając w pewnym sensie połączenie kolejowe z Krakowem. Przeciwni komunikacji z Galicją byli natomiast miejscowi górale z wiosek, których sielskość zaburzyć miała ruszająca budowa – linią kierował inżynier Zepter, od którego nazwiska wykluć miało się podobno niepochlebne określenie ceper, służące okazywaniu nizinom wyższości nie tylko topograficznej. Licytowana od 800 zł akcja opisywana jest
w katalogu jako rzadkość, a dla złagodzenia ostrego temperamentu bacy warto zaznaczyć: numer seryjny to 0909,
a od emisji upłynęło okrągłe 120 lat.

Kliknij, aby obejrzeć katalog.

fot. Numis.Poland

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.