Alternatywne.pl świętuje: Nagroda 2019 ! Kategoria “Dziennikarz”
Weronika Kosmala, dziennikarka “Pulsu Biznesu” i Alternatywne.pl laureatką w kategorii dziennikarskiej.
12 października 2019 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie po raz czwarty wręczone zostały coroczne Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego ustanowione przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz stołeczny Dom Spotkań z Historią. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: dla pracownika naukowego, dziennikarza oraz instytucji za działalność w zakresie wystaw i publikacji.
Wśród laureatów znaleźli się Małgorzata Buchholz-Todoroska – za naukowe opracowanie zbiorów kolekcjonerskich – Weronika A. Kosmala, dziennikarka „Pulsu Biznesu” i Alternatywne.pl oraz Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie za wystawę „Żywioły i maski wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich”.
“Rzeczpospolita”:
„Nagrodą dla dziennikarza uhonorowano Weronikę Kosmalę znaną z „Pulsu Biznesu” oraz portalu Alternatywne.pl. Nagroda przyznawana jest dziennikarzom za publikacje popularyzujące ideę kolekcjonerstwa, prezentujące wkład kolekcjonerów w ochronę dziedzictwa narodowego.”
“Puls Biznesu”:
„Weronika Kosmala, dziennikarka „Pulsu Biznesu”, otrzymała nagrodę „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego za 2018 r. w kategorii dziennikarskiej. Weronika buduje w „PB” pomost między kolekcjonerami, artystami i rynkiem kapitałowym. Jeśli ktoś ma trochę kasy i chciałby ulokować ją w sztukę – to tylko do naszej ekspertki…”
Szczegółowa relacja z rozdania nagród znajduje się na stronie portalu Kolekcjonerstwo.pl
Laureaci, zdj. organizatora
Feliks Jasieński i dzieła za 300 milionów
„Faktem jest, że patron nagrody Feliks Jasieński (1861–1929) jest w Polsce nieznany, choć jest postacią światowej klasy. Jasieński używał pseudonimu Manggha. To największy polski kolekcjoner. W 1920 roku podarował narodowi ok. 15 tys. dzieł sztuki, w tym ok. 6,5 tys. dzieł japońskiej sztuki. Japońska część kolekcji ma wybitną wartość w międzynarodowej skali, przyciąga do Polski turystów ze świata, nie tylko Japończyków.
Można oszacować dar Jasieńskiego. Japońskie zabytki mają uniwersalną, ponadnarodową wartość. Wzbudziłyby sensację na wielkich światowych aukcjach. Podobnie jak grafika artystyczna geniuszy światowej sztuki, np. Lautreca, Moneta, Gauguina. Jasieński podarował narodowi ponad tysiąc dzieł francuskiej grafiki nowoczesnej.
Polska część daru to sztandarowe dzieła np. Wyspiańskiego, Malczewskiego, Wyczółkowskiego, Boznańskiej, Juliana Fałata lub „Szał uniesień” Podkowińskiego. Czy pomyli się ktoś, kto oszacuje całość na ok. 300 milionów złotych?”
– Janusz Miliszkiewicz, „Rzeczpospolita”
Feliks Jasieński na obrazie Jacka Malczewskiego z 1903 r.