ARTYKUŁY

06 Lip 2018

EXPRESS: Józef Rapacki, czyli jaki? 

Józef Rapacki, malarz – pejzażysta epoki niesparaliżowanej lękiem przed ukąszeniem kleszcza. Zanurzając łydki w kładących się od własnego ciężaru kłosach, szkicował najdrobniejsze detale potrzebne do kolejnego portretu modelki lubiącej uniesienia, ale niestałej: mgły na trawie.

 

 

 

Józef Rapacki, „Arkadia w Nieborowie”, 1924 r.
olej na płótnie, 99 x 74 cm, cena wywoławcza: 32 000 zł
Aukcja 11 lipca – Rempex

 

 

 

Józef Rapacki – miejsce i czas

Wystawiony na aukcję zakątek romantycznego ogrodu powstał w połowie czerwca 1924 r., a więc w późnym okresie pracy artysty, który odszedł zanim nastały lata 30. Józef Rapacki przyszedł na świat w XIX-wiecznej Warszawie, z której wyruszył w wiele kierunków – w ekspresowym skrócie odnotować wypada podstawowe dwa, czyli Monachium i Olszankę. Pierwszy ośrodek tętnił wartkim życiem malarskiej akademii, drugi – szumiał jak mikrokosmos, cały schowany w zaroślach.

 

 

Józef Rapacki, czyli mazowiecki

Przeprowadzając się w 1907 r. pod Żyrardów, pejzażysta oddał się Olszance, którą najbardziej lubił w porach, kiedy światło albo wstawało dopiero znad horyzontu traw, albo miękko kładło się spać. Wtedy na rozległych łąkach snuła się mgła, a mazowieckie rozlewiska odbijały zaróżowione rumieńce – kompozycja musiała być przestrzenna i tak pełna nieba, jakby obraz po krzyknięciu miał odpowiadać echem.

 

 

Józef Rapacki – jak to nazwać?

Malarstwo Rapackiego najczęściej określa się pejzażem sentymentalnym, co ma sugerować, że mimo poważnie realistycznego warsztatu, krajobraz niesie jakąś nastrojowość. Czy to nastrój końca wieku? W pewnym sensie, jednak w języku flory secesja może przemknąć przez obraz chociażby na poziomie korony, kiedy gałęzie drzewa zaczną się układać, jakby wiatr tańczył z nimi balet.

 

 

Józef Rapacki, „Wiosna”, 1904 r.
olej na płótnie, 90 x 120 cm,
cena wylicytowana: 70 000 zł (lipiec 2016 r., Rempex)

 

 

Józef Rapacki i Arcykapłan

Powstała w czerwcowym słońcu „Arkadia w Nieborowie” przestawia fragment pawilonu ogrodowego w romantycznym parku niedaleko Łowicza. Ogród angielski księżnej Heleny Radziwiłłowej miał obowiązkowy XVIII program – w malowniczo wybujałą, głęboką zieleń wtopiono przeróżne budowle, od Domku Gotyckiego przez kamienny łuk i kawałek akweduktu po pawilon z płaskorzeźbą – namalowany przez Rapackiego – nazwany Przybytkiem Arcykapłana.

 

 

Express po rynku: Wylicytowana w 2016 r. „Wiosna” jest najdroższym dziełem malarza sprzedanym na aukcji od końca lat 90. Cena nasłonecznionego widoku wyniosła 70 tys. zł, przy czym w ostatniej dekadzie obrazów sprzedanych powyżej 40 tys. zł było kilkanaście, podaje Artprice.

W ubiegłym roku wylicytowano 4 prace malarza, ale średnia cena bliska 12 tys. zł nie jest miarodajna, bo składają się na nią i kilkunastocentymetrowa kompozycja na papierze, sprzedana w Szwajcarii za 328 USD (1,2 tys. zł), i olej za 26 tys. zł z grudniowej aukcji Agry-Art.

 

 

 

 

 

Kliknij poniżej, żeby obejrzeć katalog aukcji. 

 

 

fot. Rempex

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.