ARTYKUŁY

21 Cze 2018

EXPRESS: Tadeusz Makowski w dwie minuty 

Tadeusz Makowski malarz – wpisuje się w wyszukiwarce, oczekując wyjaśnienia, dlaczego zarysy kukiełek w kolorze kartonu, mogą być droższe od widoku z apartamentowca. Tym razem szacowana wartość obrazu dochodzi do 2,5 mln zł, a dzieci – jak z drewnianej układanki – puszczają na kawowym niebie szerokie, kanciaste latawce.

 

 

Tadeusz Makowski, „Latawce”, 1928 r.
cena wywoławcza: 700 000 zł, estymacja: 1 500 000 – 2 500 000 zł
Aukcja 21 czerwca, Desa Unicum 

 

 

Tadeusz Makowski, malarz czapeczek

W całym dorobku autora razem z kukiełkami przeplatają się równie wysmakowane martwe natury czy pejzaże, ale żelazna zasada szybkich skojarzeń nakazuje skupić się na takim elemencie, który błyskawicznie pozwoli odróżnić dzieło Makowskiego od reszty. Przesiadując w paryskich kawiarniach, malarz najpierw zetknął się z kubistami, a więc specjalistami w dziedzinie kawałkowania przedmiotów, które, pokazywane z kilku punktów widzenia jednocześnie, coraz śmielej zbliżały się do geometrycznych znaków. Pomijając morze pozostałych inspiracji, Makowski zaczął upraszczać chętnie malowane dziecięce sylwetki, aż do obwiedzionych konturem klocków o stożkowatych nakryciach głowy i spojrzeniu smutnych zabawek, patrzących czarnymi guziczkami.

 

 

Tadeusz Makowski – kiedy?

Widząc kukiełki w barwach kawy z mlekiem, z pewnym marginesem można typować koniec lat 20., bo właśnie wtedy artysta malował jednocześnie w kolorach suchej ziemi, ale świetliście, tak jakby kartonowy świat kąpał się w poświacie ciepłego lata. Początkowo pacynkowe twarze przypominały niewinne skupienie dzieci, ale z czasem zaczęły straszyć krzywym zwierciadłem, bo zamiast placu zabaw, obijały się w nich dorosłe przywary.

 

 

Tadeusz Makowski – za milion?

Jak przystało na ekspresowe uproszczenie, rynek trzeba zamknąć klamrą: najdroższy obraz Makowskiego wylicytowano na aukcji w 2016 r. do 1,58 mln zł, podczas gdy ostatnio sprzedany ołówkowy szkic kosztował 22 tys. zł, a grafiki pocztówkowych rozmiarów wystawiane są nawet od kilkuset złotych. W ubiegłym roku pracami Makowskiego handlowano na aukcjach najprężniej – według Artprice, sprzedano ich 21, co pozwoliło urosnąć słupkowi obrotów do 3,5 mln zł.

 

 

 

 

Kliknij w okładkę, żeby przejść do katalogu

 

 

fot. Desa Unicum

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.