ARTYKUŁY

06 Lut 2018

Zenith tłumaczy mężczyznom: różowe złoto, czyli co? 

Szwajcarski zegarek słusznie nawiązuje nazwą do najwyższego punktu na niebie, bo kontekst lotniczego bohaterstwa jest w tym przypadku nawet intensywniejszy niż w tematycznych hitach amerykańskiego kina. Zaopatrzeni w zegarek Zenith piloci zdobywali się na gesty budujące historię – pierwszy lot nad kanałem La Manche czy na trasie Paryż-Warszawa, puchar, rekord prędkości na międzynarodowej wystawie. Precyzyjny pomiar czasu wiązał się wtedy z właściwym wytyczeniem kursu i kontrolą zużycia paliwa – a im większe było ryzyko tych wyczynów, tym trudniej powiązać to obecnie ze złotem w kolorze bukietu róż.

 

Wystawiony na nadchodzącą aukcję w Bonhams egzemplarz rzeczywiście może dawać mężczyznom przewagę, dzieląc się z nimi widzą zwyczajowo uznawaną za kobiecą – bardzo rzadki na rynku zegarek z 2010 r. częściowo jest w srebrze, a częściowo w tzw. różowym złocie. Trzymając się definicji, najogólniej taki stop nazywa się złotem czerwonym, bo mowa o mieszance złota ze srebrem i odpowiedzialną za romantyczny efekt miedzią. W zależności od proporcji, owoc tego połączenia może wpadać w cieplejszą czerwień albo w chłodniejsze, różowe odcienie – przy większym udziale srebra, jak w przypadku wystawionego zegarka.

 

Żeby podkreślić różany kolor – na przykład w arabskich numerach wskazujących kwadranse – tarcza jest posrebrzana, z dodatkowymi polami wypełnionymi geometrycznym rysunkiem uzyskiwanym techniką guilloché, czyli bardzo precyzyjną i mechaniczną. Średnica podana w katalogu wynosi 46,5 mm, m.in. dlatego, że na efektownie połyskującej powierzchni mieści się jeszcze okrągłe okno, w którym swoje obroty prezentuje tourbillon odpowiadający za opierającą się grawitacji dokładność chodu. Całości towarzyszy skromniejszy skórzany pasek i prawdziwie popisowa estymacja: 110-170 tys. EUR – niekoniecznie ze względu na sam róż, ale z pewnością przez rynkową rzadkość.

 

fot. Bonhams, katalog aukcji planowanej na 8 lutego

wiera

Write a Reply or Comment

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.