ARTYKUŁY

16 Mar 2018

Światowy rynek sztuki w liczbach: +12 proc. r/r

Trudno o dane mniej dokładne, a jednocześnie chętniej cytowane od raportów podsumowujących roczne wyniki rynku sztuki na całym świecie. Tym razem jednak, podsumowanie z grubsza wskazuje również na sprzedaż galeryjną, a nie tylko na rekordy zarejestrowane na licytacjach – warto więc albo zagłębić się w raport Clare McAndrew, Art Basel i UBS albo wygospodarować minutę na jego błyskawiczny ekstrakt:

 

 

63,7 mld USD

Kończąc dwa lata notowanych spadków, światowy rynek sztuki popisał się 12 -procentowym wzrostem obrotów względem 2016 r. Sama ilość transakcji zwiększyła się 8 proc., a całą sprzedaż podsumowano na 63,7 mld USD (218 mld zł). Dzieląc ten globalny wynik pomiędzy galerie i domy aukcyjne, zaobserwowano, że udział pierwszych jest większy: 53 proc. obrotu wypracowali klienci galerii, a licytujący pozostałe 47 proc.

 

 

Target na targach 

Międzynarodowe targi sztuki pozostają prawdziwym centrum globalnego rynku, podsumowuje raport, stwierdzając, że w ubiegłym roku podczas podobnych wydarzeń sprzedano obiekty za 15,5 mld USD, co stanowi skok o 17 proc. względem poprzedniego roku.

 

 

8 proc. przez internet

Internetowa sprzedaż dzieł sztuki szacowana jest na rekordowym poziomie 5,4 mld USD – to wynik dla 2017 r., a przy okazji 8 proc. całego światowego obrotu. Względem 2016 r. zwyżka jest 10-procentowa, podczas gdy przez pięć lat odsetek zwiększył się aż 72 proc., owocując przede wszystkim tłumem nowych klientów, zalogowanych na licytacje.

 

 

Galerii przyrost naturalny

…jest ujemny, bo stosunek ilości otwarć do zamknięć wyniósł w ubiegłym roku 0,9:1. Dla porównania, w 2007 r. proporcja była korzystniejsza – 5:1 – jednak w 2017 r. wznoszono o 87 proc. mniej  toastów niż przed dekadą.

 

 

Leonardo statystyki 

Podział sprzedaży na kategorie typu „sztuka współczesna” czy „dawnych mistrzów” bywa problematyczny ze względu na różnice w terminologii, ale akurat druga grupa wymaga komentarza, bo bardzo silnie odznaczyła się w raporcie. Sprzedaż dzieł europejskich „Old Masters” wzrosła w ciągu roku 64 proc., wyprzedzając nawet poprzedni rekord z 2007 r. o kilkadziesiąt milionów dolarów. Za statystyczną zwyżką stoi jednak Zbawiciel Świata – dosłownie, bo gdyby nie sprzedaż obrazu „Salvator Mundi” Leonarda da Vinci za 450 mln USD, sektor „dawnych mistrzów” wypadłby marniej niż w poprzednim roku i to o 11 proc.

 

 

Chiny wyprzedziły…

…jeszcze nie Stany Zjednoczone, ale już Wielką Brytanię, przy czym, jak wskazuje raport, wszystkie trzy państwa razem wygenerowały 83 proc. ubiegłorocznych obrotów w handlu dziełami. Udział USA szacowany jest na 42 proc., Państwa Środka na połowę tego, a Wielkiej Brytanii na 20 proc. – różnica jednego punktu procentowego, ale już rozczarowujący brąz, a nie srebro.

 

 

 

 

Rynek sztuki i inwestycje w dzieła opisujemy tutaj.

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.