ARTYKUŁY

28 Cze 2019

Ostoya: Warszawski pomnik Mickiewicza na sprzedaż

Dom aukcyjny Ostoya wystawi na sobotnią aukcję warszawską figurę Adama Mickiewicza znaną całemu morzu spacerowiczów z Krakowskiego Przedmieścia. Wieszcz z dłonią przyciśniętą do piersi licytowany będzie od 15 000 zł, jednak bez uszczerbku dla tkanki Królewskiego Traktu – mowa o tzw. redukcji pomnika, co oznacza że Mickiewicz razem z cokołem może swobodnie stanąć na komodzie.

 

Wystawiony obiekt ma 51 cm wysokości, rytą sygnaturę Cypriana Godebskiego, właściwą poecie sentencję oraz tzw. puncowanie odlewni – podaje Ostoya, zwracając szczególną uwagę na element ostatni, a więc słynną pracownię Braci Łopieńskich.

 

Adam Mickiewicz, brąz wys. 51 cm, po 1898 r.,
Cyprian Godebski, odlew – pracownia Braci Łopieńskich
cena wywoławcza: 15 000 zł, aukcja 29 czerwca 2019 r.

 

Cyprian Godebski zrealizował stołeczny pomnik jeszcze w latach 90. XIX wieku, w konwencji na wskroś tradycyjnej z uwagi na sympatię dla sztuki akademickiej, a więc zarówno opartej na rzetelnym odwzorowywaniu otoczenia, jak i na przywiązaniu do dorobku stylów historycznych.
Oprócz realizacji monumentalnych Godebski lubował się w tematyce mitologicznej – jak przystało na akademika – a także w alegoriach zdobiących salony kolekcjonerów z wielu zakątków Europy. Rzeźbiarz przyszedł na świat i odszedł we Francji, realizując w międzyczasie zamówienia dla wiedeńskiego dworu, pomnik w stolicy Peru, zostając członkiem francuskiej Akademii Naukowej oraz oficerem Legii Honorowej.

 

Bracia Łopieńscy założyli przedsiębiorstwo w latach 60. XIX wieku, ale prawdziwy i słuszny rozgłos ich wyroby uzyskały w międzywojniu, kiedy wyróżnione zostały m.in. na paryskiej Wystawie Światowej. Początkowo specjalizując się w sakralnych srebrach, kandelabrach i świecznikach, pracownia zdążyła zbankrutować i jeszcze przed I wojną światową odnowić działalność na skalę fabrycznego kompleksu. Co daje wyobrażenie o ówczesnej Warszawie – zabudowania przemysłowe mieściły się przy ul. Hożej, a przy Nowym Świecie otwarto magazyn wystawowy. Oprócz produkcji sreber, Bracia Łopieńscy zasłynęli z odlewnictwa rzeźby – również tej pomnikowej – a swoje projekty realizowali w tym zakładzie m.in. Xawery Dunikowski, Konstanty Laszczka, Edward Wittig czy wspomniany Cyprian Godebski.
Po II wojnie światowej w pracowni odtwarzano w brązie zrujnowane stołeczne pomniki, jednak nie był to okres sprzyjający Braciom Łopieńskim – w latach 50. firmę upaństwowiono i boleśnie przekształcono w spółdzielnię Brąz Dekoracyjny, zwalniając tuż po ukończeniu monumentu Fryderyka Chopina potomków założycieli. Trzy lata po śmierci Stalina jeden z nich, Tadeusz Łopieński, zdołał od nowa otworzyć pracownię, mimo że początek mógł być rozdzierający: zamiast fabryk i salonów pokazowych, produkcję wznowiono w suterenie przy ul. Nowogrodzkiej.

 

 

Czym jest puncowanie?
Jak podaje Ostoya, na odlewie umieszczone jest puncowanie słynnej wytwórni Braci Łopieńskich – mowa o powszechnej praktyce oznaczania przedmiotów z metali znakiem właściwym dla konkretnego warsztatu. W tym przypadku – „BrŁopieńscy / Warszawa”. 

 

 

 

Aukcja w stołecznej Ostoi odbędzie się 29 czerwca o godz. 17.

Kliknij, żeby obejrzeć katalog. 

 

 

 

 

 

fot. Dom Aukcyjny Ostoya 

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.