ARTYKUŁY

27 Paź 2019

Ordery PRL – nurt patriotyczny podnosi ceny? 

Inwestycje alternatywne / Ordery PRL/ czas czytania: 5 min. 

 

Czy ordery Polski Ludowej istotnie zaczęły drożeć? Przede wszystkim wyraźnie przykuły uwagę – jako dobra kolekcjonerskie wyceniane wedle kryteriów bliskich numizmatom osiągają już stawki godne złotych królewskich monet. Podczas jubileuszowej aukcji antykwariatu Michała Niemczyka wzrok skupiły szczególnie dwa przykłady: Order Krzyża Grunwaldu wylicytowany do 41 000 zł oraz Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski ze skromniejszą ceną, ale nadany prof. Stanisławowi Lorentzowi, któremu dzieła sztuki zawdzięczają prawdziwy powrót do domu.

 

Ordery PRL – ceny zależą od…

Podobnie jak u reszty pozycji wystawionych na numizmatyczną aukcję, ceny orderów zależą głównie od ich rzadkości w obiegu, stanu zachowania, proweniencji – czyli pochodzenia – oraz kompletności ewentualnych dodatków. Do ostatniej kategorii zalicza się m.in. przynależne odznakom dokumenty, ale także opakowania, których oryginalność i świeżość również przekłada się na osiągane stawki, dlatego ważne jest, żeby żadnego z dołączonych do zestawu niepozornych papierków nie wyrzucać przed wyceną. W przypadku proweniencji, mowa nie tyle o właścicielu zbioru, co głównie o osobie, której przyznano order – jeśli mowa więc o Stanisławie Lorentzu, pamiątka interesować mogłaby nie tylko numizmatyków, ale przede wszystkim kolekcjonerów dzieł sztuki.

 

Stanisław Lorentz dla stołecznego muzealnictwa był bohaterem zasługującym nie tylko na nazwanie jego nazwiskiem placu, ale głównej alei – kojarzony powszechnie jako wieloletni dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego, odegrał kluczową rolę w ratowaniu Zamku Królewskiego już we wrześniu 1939 r. Mając świadomość, że zabytek zostanie zrujnowany, przeprowadził sprawną akcję przenoszenia zamkowych zbiorów do muzealnego magazynu jeszcze przed wkroczeniem niemieckich wojsk.

Znacznie bardziej ryzykowne było ratowanie fragmentów wystroju zamkowego w trakcie okupacji. Udało się wówczas uratować fragmenty boazerii, podłogi, kominki. Robiono to z niezwykłą precyzją. Na przykład w Sali Audiencjonalnej było siedem rodzajów rozet boazeryjnych i każdą z nich udało się ocalić – wspomina prof. Andrzej Rottermund, dawny dyrektor Zamku Królewskiego w materiałach PAP.

Po zakończeniu wojny rozproszone dzieła i warszawskie zbiory biblioteczne trzeba było sprowadzić z powrotem, a zadaniem dyrektora stołecznego muzeum okazało się przewodzenie grupom poszukiwawczym – jedna z nich odnalazła obrazy Jana Matejki aż na Dolnym Śląsku.

Dzięki brawurowej akcji profesor Lorentz uchronił przed splądrowaniem przez Armię Czerwoną Pałac w Nieborowie. Zabezpieczył również pałac w Wilanowie. Dzięki temu z tych rezydencji niemal nic nie skradziono. Był to heroiczny okres w życiu profesoradodaje prof. Andrzej Rottermund.

 

 

Ordery PRL
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (1944 r.) Polonia Restituta I klasy i nadania – prof. S. Lorentz
cena końcowa: 5 200 zł
fot. Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał

 

 

Jakie ordery są najcenniejsze na rynku światowym?

Jako najdroższe ordery na świecie mylnie wskazuje się Krzyże Wiktorii, obowiązujące jako najwyższe uhonorowanie za udział w wojnie brytyjskiego imperium. W 2006 r. jeden z przykładów został wylicytowany na aukcji w Bonhams do około 410 000 funtów, podczas gdy w zestawie z innymi pamiątkami aukcyjne stawki sięgały nawet powyżej miliona dolarów.
W przeciwieństwie jednak do przykładów z warszawskiej aukcji, Krzyż Wiktorii nie jest orderem, tylko odznaczeniem. Odznaczenie jest terminem szerszym, obejmującym różne honorowe wyróżnienia wśród których ordery rangą zajmują najwyższe szczeble. Najstarszym i jednocześnie najważniejszym odznaczeniem państwowym w Polsce pozostaje Order Orła Białego, przyznawany zarówno za zasługi podczas wojny, jak i w czasie pokoju.

 

 

Ordery PRL
Rzadkość – Order Krzyża Grunwaldu I klasy, złoto. Nadanie dla Adama Próchnika – komplet w pudełku
cena końcowa: 41 000 zł
fot. Antykwariat Numizmatyczny Niemczyk Michał

 

 

Nota katalogowa obiektu:

Order Krzyża Grunwaldu I klasy wykonany został w Związku Sowieckim w złocie wysokiej próby w niewielkiej ilości egzemplarzy.

Adam Próchnik w okresie międzywojennym i na początku wojny był przywódcą Polskiej Partii Socjalistycznej, wybitnym działaczem politycznym i społecznym. Współtwórca osiedli mieszkaniowych na warszawskim Żoliborzu (Szklane Domy).  Odznaczenie nadane pośmiertnie. Oryginalne pudełko, wstęga. Bardzo rzadkie.

Po raz pierwszy w ofercie w komplecie z pudełkiem, wstęga i nadaniem.

 

 

O monetach wystawionych razem z orderami na aukcji przeczytać można w artykule Wirtualnej Polski: Za monetę z Piłsudskim kupisz nowe audi. 

 

 

 

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.