ARTYKUŁY

04 Lut 2018

Koniec ery – asystnet przejmuje stery w DRC 

Chociaż brzmi to bardziej jak koniec świata, asystentem jest enolog, który już od kilku lat śledził każdy krok, jaki w winnicy ze spokojem stawiał ustępujący chef de cave, Bernard Noblet. Wiadomość, że z końcem miesiąca dotychczasowy autor kolekcjonerskich win ma przejść na emeryturę, pojawiła się w lokalnym tytule „Bourgogne aujourd’hui”, a następnie potwierdził ją „Decanter”, powołując się na stanowisko Corney & Barrow, importera DRC z Wielkiej Brytanii.

Zmianę na stanowisku sprowadzającym się do decydowania o ostatecznym charakterze wina komentowana jest w branżowych mediach jako rewolucja – rozdział trudny do przewidzenia, a otwierający się po długich i owocnych siedmiu dekadach. 37-letni Alexandre Bernier po kilku latach asystowania zastąpić ma Nobleta, który do DRC trafił już w 1978 r., żeby towarzyszyć swojemu ojcu, pełniącemu rolę managera i chef de cave przez niemal 40 lat.

Odchodzący winiarz odpowiedzialny był za kształt wypuszczanego na rynek trunku od rocznika 1986 i jako jedyny przewidywać miał, jak ogromne zmiany czekały będą Domaine de la Romanée-Conti od końca lat 80., kiedy roczniki były jeszcze mocno nierówne, a kolekcjonerzy nie mieli pojęcia, jak usilnie przyjdzie im się kiedyś o nie bić.

Obecnie DRC opuszcza rocznie 6-8 tys. skrzynek, a przeciętna cena butelki to, według Wine-Searcher, ponad 58 tys. zł, przy czym mowa o średniej dla wszystkich roczników odnotowanych w obiegu. O skali przemiany najlepiej świadczy chyba jeden z pierwszych, jakimi opiekował się Bernard Noblet – 1990 – bo przez ostatnie dwie dekady zdrożał, według danych Liv-ex, blisko 3 tys. proc.

 

 

fot. Jedno z wejść do Domaine de la Romanée-Conti mieści się przy Rue du Temps Perdu – czyli proustowskiego straconego czasu, co w kontekście kolejek nieprzyjmowanych zwiedzających, brzmi jak cierpki żart.

 

wiera

Write a Reply or Comment

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.