ARTYKUŁY

18 Mar 2018

Komiksowy święty graal: 60-letni Macallan na aukcji 

Dwie ujmująco rzadkie butelki 60-letniej whisky Macallan wystawione zostaną na licytację w hongkońskim oddziale Bonhams – dopiero w połowie maja, ale branżowe wiadomości już iskrzą się od zapowiedzi spodziewanych rekordów.

 

 

 

Destylowana w 1926 r. whisky trafiła do efektownych butelek w 1986 r. i w latach 80. skończyła się też historia jej aukcyjnych notowań. Nieobecna w katalogach od ponad trzech dekad edycja już od początku nie była przeznaczona na wygłodniały rynek, bo specjalnie opakowane butelki wręczane były jako podarunki dla najważniejszych klientów destylarni. Każda, w gablotce ze szkła i blachy nazywanej tantalus, stanowi obecnie kolekcjonerską rzadkość, dlatego wyznaczona przez Bonhams estymacja to 330-425 tys. GBP (1,6-2 mln zł).

 

Te butelki są wybitnie rzadkie, wyprodukowano ich zaledwie 24, wobec czego aukcja może być jedyną pokoleniową szansą na zdobycie do kolekcji świętego graala Macallana – komentuje Daniel Lam, zarządzający hongkońskim departamentem kolekcjonerskich alkoholi w Bonhams.

 

Wąską edycję podzielono pomiędzy dwóch popartowych artystów – etykiety dla dwunastu butelek zaprojektował sir Peter Blake, podczas gdy drugi tuzin zdobi komiksowa kreska Valeria Adamiego.

Pierwszy z artystów w najszerszym gronie odbiorców zasłynął radośnie pstrokatą okładką do albumu Beatlesów, jednak wśród kolekcjonerów whisky znany jest również z innego dzieła, pracy upamiętniającej osiem dekad destylarni w formie wielobarwnej skrzynki, w której wnętrze wmontowane są m.i.n. miniaturowe butelki z alkoholem.

Oprócz typowego skłębienia zarysów, które tworzą tłum na etykiecie Blake’a, Bonhams wystawi butelkę z oszczędną łukowatą kreską Valeria Adamiego, włoskiego przedstawiciela pop-artu, który w 1986 r. nie tylko projektował nalepkę, ale mógł też przechadzać się po retrospektywnej wystawie, którą zadedykowało mu Centrum Pompidou w Paryżu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Inwestycje w whisky opisujemy tutaj.

fot. Bonhams, Whisky Exchange , à cent mètres du centre du monde / Centre d’Art Contemporain

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.