ARTYKUŁY

11 Kwi 2018

Kolekcjonerski rolex wychodzi po deszczu 

Inwestycje w zegarki ciasno obejmują dwie naczelne zasady: drożeć może wyjątkowo dobrze zachowany staroć, ale też model całkowicie współczesny, tyle że rzadki samą decyzją producenta. Tęczowa daytona zdecydowanie zalicza się do drugiej kategorii, dlatego wprowadzenie na rynek najnowszej edycji w różowym złocie komentowane jest jako prawdziwa sensacja – nie tylko dla fanów kolorystyki rodem z disnejowskiej bajki, ale przede wszystkim dla kolekcjonerów kierujących się skąpą podażą.

 

 

Cosmograph Daytona Rainbow

Oficjalnie nazwany Cosmpograph Daytona Rainbow uchodzi za najbardziej kolekcjonerski współczesny model roleksa, a dzięki nieskrywanej sympatii hollywoodzkich gwiazd względem tęczy świecidełek, branżowe portale komentują go jako najprawdziwszą ikonę. Dotychczasowy wybór obejmował wersje w tradycyjnie żółtym i białym złocie, tymczasem świeża odsłona stanowi w pewnym sensie odpowiedź na smak milenialsów, bo to im przypisywana jest zwykle moda na złoto różowe. Uściślając, materiał, z którego wykonana jest koperta występuje w specyfikacji jako Everose Gold – stop opatentowany przez producenta w celu zwiększenia trwałości magnetyzującego koloru. Jak opisywaliśmy na przykładzie zegarka Zenith, różowe złoto jest stopem z miedzią, tymczasem mieszanka nazwana Everose zawierać ma minimum 76 proc. bazowego metalu, a oprócz miedzi jeszcze ponad 2 proc. platyny.

 

Łącznie roleksa ma zdobić kilkadziesiąt kamieni szlachetnych – jak podaje Bloomberg, 56 diamentów w szlifie brylantowym i 36 kanciasto przyciętych szafirów. Okiem sroki, inwestycje w zegarki z pracowni jubilera mogłyby być jednocześnie lokatą w kamienie szlachetne, dlatego warto od razu przestrzec przed podobnym podejściem.

 

Nawet gdyby tarczę roleksa okalała setka połyskujących brylantów, kamienie nie będą miały potencjału wzrostu wartości z uwagi na zbyt niską masę – owszem, będą w pewnym sensie lokatą, ale diamenty inwestycyjne, kupowane wyłącznie z myślą o odsprzedaży, powinny ważyć przynajmniej 1 ct. W przypadku tęczowej daytony warto natomiast zwrócić uwagę na gamę szafirów, bo w powszechnej świadomości kamień ma zwykle barwę zbliżoną do jeansów, tymczasem pierścień zamocowany na roleksie połyskuje każdym cukierkowym odcieniem – fiołkowym, malinowym, cytrynowym jak sorbet i szlachetnie morskim. W kontekście ostatniego, do głębokości 100 metrów model jest wodoodporny.

 

Popyt na ten model w bieli i złocie powoli się podnosił w ciągu ostatnich lat, dlatego od pewnego czasu cena na rynku wtórnym jest nawet dwukrotnie wyższa niż stawka producenta – podaje specjalistyczny serwis Hodinkee. W przypadku wersji w białym złocie w salonach Roleksa płacono około 86 tys. USD.

 

 

 

   Inwestycje w zegarki / statystyki

 

 

 

 

Inwestycje w zegarki opisujemy tutaj.

fot. Hodinkee

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.