ARTYKUŁY

04 Mar 2018

Indyjski skok na diamenty: giełda na 9 wieżowców

Do 2020 r. w Suracie ma powstać lśniąca tysiącami przeszkleń giełda diamentów, która ma pomieścić ponad 4,4 tys. brokerów, informuje Rapaport. Nowoczesne centrum obrotu kamieniami ma się z łatwością pomieścić na ponad 613 tys. mkw. w dziewięciu imponujących wysokościowcach, w których działały będą m.in. niezależne biuro celne, siedziby banków obsługujących sektor i laboratoria testujące właściwości diamentów.

 

Inwestycje w diamenty przez internet

Ta giełda będzie najpotężniejszym rynkiem surowca i brylantów – zapewnia rzecznik przedsięwzięcia – pośrednicy będą mogli zawierać transakcje bezpośrednio między sobą, bez konieczności zagranicznych wyjazdów. 

 

Autorzy pomysłu są zdania, że dziewięciowieżowy kompleks przyćmi dotychczasowe ośrodki handlu diamentami – od rodzimego Bombaju przez Belgię po Izrael. Jak jednak podaje Rapaport, Surat rzeczywiście słynie w branży z dobrze rozwiniętego sektora przetwórstwa surowca, ale nawet najznakomitsze zakłady szlifierskie nie przesądzają o możliwościach dla brokerów. W samym Gudżaracie – stanie Indii, w którym leży Surat – w przemyśle diamentowym zatrudnionych jest ponad 700 tys. osób, natomiast na świeżo rozrysowanej giełdzie zatrudnionych ma być kolejnych 150 tys. pracowników. O stopniu w jakim brylanty przekładają się na dobrobyt mieszkańców świadczą tymczasem trudności w szacowaniu populacji, wynikłe ze zbyt wielu bezprawnie budowanych osiedli i zbyt głęboko zapadłych dzielnic nędzy.

 

 

 

fot. Surat Diamond Bourse

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.