ARTYKUŁY

04 Lut 2018

Handel czaszkami – inwestycje w kości potworów 

O cenie szkieletu decyduje podana w procentach kompletność – a także wiek, tyle tylko że w jego przypadku zaokrąglenie do dziesiątek milionów lat nie dowiedzie niczyjej ignorancji. Na tak luźne przedziały datuje się przykładowe szkielety dinozaurów, które zamiast stanowić najwęższą do wyobrażenia niszę, coraz częściej podgryzają skamieniałymi zębami rynek.

Czaszka rozpoznawalnego T-Rexa mogła być nawet sprzed 72 mln lat, dlatego przy kompletności na poziomie 94 proc. dom aukcyjny Luxify z Hongkongu nie mógł wycenić jej poniżej 1,8 mln USD. Na tej samej aukcji pojawił się też droższy fragment szkieletu tego gatunku i tańszy, za 790 tys. USD, ale należący kiedyś do triceratopsa. Jak zapewniał w wywiadzie dla CNN przedstawiciel domu aukcyjnego, rynek tak wiekowych skamieniałości wcale nie jest aż tak wąski, bo oprócz rozsmakowanych w dinozaurach kolekcjonerów do licytacji włączają się instytucje z obszaru energetyki, rzadziej muzea. Podczas gdy te eksponują w swoich wysokich salach głównie repliki, prawdziwe okazy z certyfikatami autentyczności, przewijają się przez domy aukcyjne i galerie, rozwijając nowy rynek inwestycji alternatywnych o magnetyzującej podaży zamkniętej od kilkudziesięciu milionów lat.

Przykładowa skamieniała czaszka mozazaura, wystawiona w amerykańskiej galerii Artemis, datowana jest na okres 70-65 mln lat p.n.e. – a więc na czas, w którym w głębszych przybrzeżnych wodach pływały jaszczurki, których same głowy potrafiły sięgać prawie 2 m długości. Fragment szkieletu z galerii odnaleziony został w Ameryce Północnej, jednak sama nazwa mozazaura odnosi się do tzw. jaszczura z Mozy, a dokładniej jego szczątków odkrytych w XVIII w. w okolicach holenderskiego Maastricht.

Jak podaje galeria, wystawiona czaszka jest kompletnym okazem, o tuzinach ostrych zębów górnej i dolnej szczęki. Razem z muzealną gablotą mierzy około 1 m długości i obciążałaby domowy parkiet masą 135 kg. Rozważając ją jednak jako element wystroju, warto pamiętać, że dokumentuje też pewien dramat – w jej środkowej części znajduje się niewielkie symetryczne wgłębienie, wskazujące, że w tym miejscu z masywnym mozazaurem rozprawił się ostry ząb innego kolekcjonerskiego dinozaura.

 

fot. galeria Artemis

wiera

Write a Reply or Comment

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.