ARTYKUŁY

06 Lut 2018

CZYTAJ W MINUTĘ i zainwestuj w Banksy’ego

„Banksy – Wall and Piece”

Oprócz samych prac Banksy’ego – najsławniejszego przedstawiciela sztuki ulicy – dla jego pasjonatów najsilniej elektryzująca jest świadomość, że tak niewiele o nim wiadomo. Album „Banksy – Wall and Piece” ma pozwolić na nieznaczne zbliżenie, bo zawiera komentarze odnoszące się do okoliczności powstawania konkretnych miejskich dzieł.

Żeby natomiast wpisać jakoś często nielegalny street art w kategorię inwestycji w sztukę, warto przyjrzeć się strukturze rynku: płótnom, grafikom, powyginanym czy pokawałkowanym telefonicznym budkom. Poza sensacyjnymi wiadomościami o wystawianiu na sprzedaż kawałków muru potraktowanego przez Banksy’ego farbą, dane z aukcji pokazują, że już poniżej 300 USD można kupić wysokonakładową grafikę. Cena instalacji z czerwoną budką wyrastającą z góry czarnego gruzu wyniosła jednak w 2014 r. 600 tys. GBP, a pracy wykonanej sprayem na płótnie – 1,7 mln USD, z uwagi na jednostkowość i magnetyzującą sygnaturę, wykonaną ręką, której ponoć nikt nie widział.

 

 

„Banksy – Wall and Piece”

Narodziny szablonów

„Kiedy miałem osiemnaście lat, przez całą noc próbowałem namalować LATE AGAIN z boku pasażerskiego pociągu wielkimi, nadmuchanymi srebrnymi literami. Kiedy pojawiła się brytyjska policja, rozerwałem się prawie na strzępy, uciekając przez kolczaste krzaki. Reszta kumpli zwinęła się autem, więc godzinę spędziłem pod ciężarówką, cały w oleju silnikowym, który z niej wyciekał. Jak tam leżałem, słuchając glin na torach, zrozumiałem, że muszę malować szybciej o połowę albo w ogóle dać sobie z tym spokój. Gapiłem się wtedy prosto na wymalowaną od szablonu tabliczkę na zbiorniku z benzyną i doszło do mnie, że mogę po prostu skopiować ten styl i robić każdą literę wysoką na trzy stopy.

Wróciłem w końcu do domu i wślizgnąłem się do łóżka obok mojej dziewczyny. Powiedziałem, że olśniło mnie tej nocy, a ona, żebym przystał brać, bo to niezdrowe dla serca.”

 

Czapki policjantów

„Policja i służby ochrony noszą czapki z daszkiem, który schodzi tak nisko, że mają go zaraz nad oczami, z powodów psychologicznych. Najwyraźniej brwi są na tyle ekspresyjne, że jak się je zakryje, wygląda się na kogoś z większą władzą. Oznacza to, że glinom trudniej jest zobaczyć cokolwiek wyżej niż sześć stóp nad ulicą, co bardzo ułatwia malowanie na mostach czy dachach.”

 

Sztuczne kruki, które miały roztargać instalację na ulicznych światłach

„Podobno posadziła je tu policja, żeby człowiek popatrzył w górę, a komputer zeskanował jego twarz – powiedział mi gość ze straganu na Portobello, jak robiłem zdjęcia.”

 

 

 

 

 

 

 

wiera

Write a Reply or Comment

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.