ARTYKUŁY

06 Paź 2021

Czesław Miłczak: 8 wieści o katalogu polskich banknotów

Czesław Miłczak: Katalog w edycji kolekcjonerskiej / czas czytania: 4 min. 45 s.

 

Czesław Miłczak – poza faktem, że mowa o imieniu i nazwisku autora – w słowniku kolekcjonerów numizmatów stanowi odrębne, dwuwyrazowe hasło. Kiedy pada w zdaniu, odnosi się przeważnie do uchodzącej już za kanon publikacji: niezastąpionego dla wielu katalogu polskiego pieniądza papierowego. Jak podaje poznański antykwariat Numis.Poland, przez cały październik trwać będą zapisy na limitowaną, kolekcjonerską edycję katalogu w ręcznie wykonanej oprawie oraz z podpisem autora. 

 

 

 

Czesław Miłczak: „Katalog polskich pieniędzy papierowych od 1794”

 

 

1. Rekordy podnoszą popyt na… słowa

Wraz z niekwestionowanym rozwojem rodzimego rynku numizmatów, istotnie wzrosło też zapotrzebowanie na fachowe publikacje, którym – m.in. z uwagi na rzadkość – udaje się osiągać na aukcjach nawet czterocyfrowe pułapy. Uznawany bezsprzecznie za bestseller, katalog polskich banknotów Czesława Miłczaka zalicza się do tego zbioru z wielu powodów, choć jednym z nowszych okazuje się wyraźne podniesienie cen na rynku samego pieniądza papierowego.

 

 

2. Egzemplarz z autografem

Podobnie jak na aukcjach banknotów, na których projekty podpisane odręcznie przez Andrzeja Heidricha wyróżnia odpowiednio wyższa wartość, na rynku samych katalogów, egzemplarz z autografem zawsze pozostanie na swój sposób unikatem. Jak zapowiada Czesław Miłczak, w ramach najnowszej limitowanej edycji każdy tom zostanie ponumerowany, a także podpisany przez autora publikacji.

 

 

3. Co do fontu numeratora

Zagadnienia, których można szukać w katalogu, podzielić da się na wiele kategorii, jednak o drobiazgowości i eksperckim charakterze opracowania świadczą przede wszystkim niuanse – jak dokładne opisy technikaliów, skomplikowanych znaków wodnych czy nachylenia cyfr w samych numeratorach banknotów. Oprócz ilustracji, każda z pozycji przeanalizowana jest pod różnymi kątami, od kwestii formalnych i mierzalnych, jak nakład, po rys biograficzny projektanta czy wygląd fałszerstw.

 

 

Czesław Miłczak: “Katalog polskich pieniędzy papierowych od 1794″
Kontakt: 
krzysztof@numispoland.pl 

 

 

4. Banknot jako wysokonakładowa grafika

O ile na rynku kolekcjonerskim o stawce decydują najczęściej stan zachowania i rzadkość, banknotom warto poświęcić też uwagę w kontekście ściśle artystycznym – nierzadko były przecież dziełami autorów o bardzo złożonym zamyśle, a wśród nazwisk projektantów nie brakuje artystów znanych z muzealnych zbiorów. Estetyka papierowego pieniądza odpowiadała w końcu nurtom w sztuce danego okresu, dlatego wertując strony katalogu, dobrze się czasem zastanowić, czy ze zdjęcia przebija epoka kunsztownych XIX-wiecznych zdobień, czy może geometrycznych wzorów w ostrych kolorach jak na serwisach z Ćmielowa.

 

 

 

5. Powrót płatności gotówkowych

Oprócz notek biograficznych projektantów, giloszerów czy rytowników, katalog Czesława Miłczaka prezentuje też spojrzenie czysto historyczno-gospodarcze, niewątpliwie kluczowe dla obecnego popytu na konkretny typ banknotu. Uwarunkowania polityczne w okresie emisji, a także obiegu papierowego pieniądza stanowią podstawę do wnioskowania, czy np. do naszych czasów przetrwać mogła znikoma, czy ogromna podaż egzemplarzy w godnym stanie zachowania.

 

 

6. Klasyka jednotomowa

Historię samego „Katalogu pieniędzy papierowych od 1794” prześledzić można w wielu aukcyjnych notach, które na okoliczność każdego nowego wydania raportowały zmiany – jak opisanie bonów towarowych, skatalogowanie banknotów łódzkiego getta albo takich, których ostatecznie nigdy nie wprowadzono do obiegu. Wraz z postępującymi pracami autora, do publikacji trafiły też wzory, a treść przestała się mieścić w pojedynczej książce. Jak zaznacza Czesław Miłczak, kolekcjonerskie wydanie, na które obecnie można się zapisywać, jest powrotem do klasycznego, jednotomowego ujęcia – ilustracje wzorów znaleźć można natomiast w innej publikacji autora, „Banknoty polskie i wzory”.

 

 

7. Dzieło introligatora

Abstrahując od mechanizmów na rynku numizmatów, rynkiem samych druków rządzi niezbite prawo: wartość podnosi tak nazwisko autora, jak i kunsztowna oprawa introligatorska. W przypadku pozycji Czesława Miłczaka, który sam ukończył stołeczną Akademię Sztuk Pięknych, mowa o ręcznie oprawianym wydaniu w skórze ze złoceniami, wytłoczonymi zdobieniami, a także dodatkowym usztywnionym etui na katalog.

 

 

 

8. Młodzi, do zbiorów!

„ Niniejsze wydanie “Katalog polskich pieniędzy papierowych od 1794” już samo w sobie stanowi wartość kolekcjonerską. Dedykuję je moim znajomym i przyjaciołom oraz wszystkim zainteresowanym historią polskiego pieniądza papierowego.

Ze szczególnym szacunkiem i uznaniem pragnę przekazać swoją pracę kolekcjonerom. Niech służy im jako wzorzec i niezbędna pomoc w uzupełnianiu i wzbogacaniu kolekcji. Niech będzie inspiracją i zachętą dla młodych, którzy dopiero zaczną tworzyć i rozwijać własne kolekcje.”

– Czesław Miłczak, 2021.

 

 

Zapisy na numerowany egzemplarz kolekcjonerski katalogu

odbywają się poprzez antykwariat Numis.Poland 

→ sprawdź szczegóły.

Kontakt: krzysztof@numispoland.pl 

 

Nakład katalogu podany zostanie 10 listopada.

 

 

 

Czesław Miłczak: “Katalog polskich pieniędzy papierowych od 1794″
Kontakt: krzysztof@numispoland.pl     

 

 

 

 

 

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.