ARTYKUŁY

29 Maj 2022

CEE: Aukcje sztuki Europy Środkowo-Wschodniej

Ans Azura – aukcje polskiej sztuki zagranicą / czas czytania: 1 min. 57 s.

27 maja miała miejsce pierwsza internetowa aukcja Ans Azura, której katalog poświęcony został w całości sztuce polskiej. Stosunkowo młode przedsięwzięcie łączyć ma poprzez swoje internetowe licytacje rynki sztuki z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej.

W katalogu aukcji →„Polish Artists in the spotlight” znaleźć można było m.in. prace Erny Rosenstein, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Jana Dobkowskiego, Marka Włodarskiego czy grupy Łódź Kaliska. Najwyższe notowanie osiągnął datowany na 1958 r. informelowy obraz Tadeusza Kantora wylicytowany do poziomu 158 600 euro, nabywcę znalazła też wielowymiarowa praca Tadeusza Winiarskiego, której cena końcowa wyniosła 61 tys. euro. Jednakową wartość 36,6 tys. euro osiągnęły również dwa oleje Edwarda Dwurnika powstałe w pierwszej połowie lat 80. Oba obrazy łączy ponadto podana w katalogu międzynarodowa proweniencja – dzieła trafić miały do niemieckiej kolekcji prywatnej z chicagowskiej galerii Asperger & Bischoff Gallery Inc. Z rodzimych zbiorów, według noty w katalogu, pochodzi natomiast odbitka z cyklu „Sztuka Postkonsumpcyjna” z negatywu z 1975 r. – trzy ikoniczne ujęcia Natalii LL wylicytowane zostały do kwoty 24,4 tys. euro.

Tadeusz Kantor, Peinture (1958), →ansazura.com

Swoją premierową aukcję Ans Azura przeprowadził w ubiegłym roku w grudniu, najwyższe notowanie rejestrując podczas sprzedaży trzech figur Magdaleny Abakanowicz, wylicytowanych do 347 tys. euro. Drugie miejsce na podium – ze stawką ponad 230 tys. euro – zajął olejny obraz „Anxious to Jump”, którego autorem jest tworzący w Berlinie rumuński artysta Adrian Ghenie, odnotowany m.in. w katalogach Centrum Pompidou. Trzecim w tabeli notowaniem była stawka 134,2 tys. euro za dzieło „Personnages”, które w połowie ubiegłego wieku stworzył słynny holenderski artysta Karel Appel.

Anz Azura zorganizował również wystawę odnoszącą się do głośnego eseju Lindy Nochlin – „Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek?” – prezentując m.in. dzieła sztuki najnowszej z Rumunii i Serbii oraz prace Ewy Partum, Natalii LL, a także osławione świecące pośladki autorstwa Aliny Szapocznikow.

Edward Dwurnik, Dlaczego zginął Sikorski? (1983), →ansazura.com

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.