ARTYKUŁY

01 Lut 2020

Tokyo: Milion za monetę Piastów / rynek numizmatów

Czas czytania: 1 min. // Rynek numizmatów ma powody, żeby wznieść toast sake: 20 dukatów z wizerunkiem dwóch piastowskich książąt uzyskało na aukcji w stolicy Japonii stawkę około 260 tys. dolarów.

 

Rynek numizmatów //  Do równowartości ponad 1 mln zł wylicytowano 20 dukatów z 1617 r. z wizerunkami Jana Chrystiana i Jerzego Rudolfa, którzy od 1602 r. władali księstwem legnicko-wołowsko-brzeskim położonym na obszarze Dolnego Śląska. Ważąca niecałe 70 g złota moneta oznakowana została przez NGC notą AU Details, co oznacza, że zastosowano skalę użyteczną w przypadku okazów z konkretną wadą. AU rozumiane powinno być jako „About Uncirulated”, co odpowiada stanowi prawie nieobiegowemu, natomiast komentarz „OBV Scratched” jako zwrócenie uwagi na wyraźne zarysowania w polu na awersie monety.

 

Sami książęta ujęci zostali profilowo, a ich twarze zwrócone są do siebie, przy czym można przypuszczać, że estetyczny wymiar dwudziestodukatówki większą wagę mógł mieć dla Jerzego Rudolfa niż dla Jana Chrystiana. Młodszy z braci, który kształcił się w fachu kompozytora, zapraszał na legnicki dwór ówczesną śmietankę kulturową, utworzył imponujący księgozbiór, a także kolekcję starych druków  i manuskryptów muzycznych. Mając na uwadze, że miało to miejsce w epoce sprzed narodzin Bacha, Vivaldiego oraz ponad wiek przed narodzinami Mozarta, na dzisiejszym rynku kolekcjonerskim jego kolekcja być może byłaby warta krotność 20 dukatów.

 

 

 

Zamek legnicki 

 

20 dukatów 1617 r.

 

 

 

 

fot. NGC, Wikicommons, Auction World 

Rynek numizmatów  

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.