ARTYKUŁY

18 Paź 2021

10 najpiękniejszych obiektów z aukcji biżuterii

Aukcja biżuterii 21.10./ czas czytania: 7 min. 10 s.

 

21 października o godz. 20.30 warszawski salon kolekcjonerskiej biżuterii Karea Gemstone Space przeprowadzi internetową licytację niemal stu wyselekcjonowanych ozdób, co – w prostym przeliczeniu – oznacza setki szlifowanych diamentów i szmaragdów, dziesiątki pereł oraz pełne bogactwo form: kokard, geometrycznych wzorów oraz bukietów rodem z kwitnącego ogrodu. Przed czwartkowym wieczorem warto przyjrzeć się więc najciekawszej dziesiątce, a dokładniej jedenastce, bo jeśli mowa o wybieraniu biżuterii, każdy inwestor powinien wiedzieć, że dywersyfikacja portfela wymaga aktywów zarówno ze złota, jak i platyny, onyksu, opalu, rubinów, brylantów…

 

 

Katalog aukcji biżuterii dostępny jest na →stronie.

 

 

 

1. Zegarek mierzący horyzont inwestycyjny

O ile myśl, że czas to pieniądz, mogłaby się wydawać utarta, niewątpliwie nabierze nowego znaczenia, kiedy mowa o inwestycjach w zegarki. Jedną z katalogowych pozycji, wskazywanych przez ekspertów właśnie jako potencjalna lokata, jest wykonany we Francji naręczny damski zegarek połyskujący ponad setką brylantów. Jego szacunkowa wartość zamyka się w przedziale 20 000 – 30 000 zł, a owalny cyferblat szczelnie zapełnia 91 szlifowanych diamentów. Lunetę – czyli pierścień otaczający szkło zegarka – zdobią natomiast 22 brylanty, które razem z kamieniami na tarczy składają się na niebłahą masę 2,5 karata. Tło dla diamentowej dekoracji stanowi białe złoto, z którego wykonany jest czasomierz, wobec czego nie powinien dziwić też fakt, że cena wywoławcza ustanowiona została na poziomie 15 000 zł.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

2. i 3. Etui na zapałki oraz naparstek

Trzymając się kategorii biżuteryjnych przedmiotów użytkowych, warto zwrócić uwagę na dwa niepospolite dziś akcesoria: grubo ponad stuletnie złote etui na zapałki oraz datowany na przełom XIX i XX wieku kunsztownie dekorowany naparstek.
Pierwszy z przedmiotów ma estymację na poziomie 7 000 – 9 000 zł, powstał we Francji i oprócz cyzelowanego monogramu wyróżnia go efektowny gilosz. Ornament ten – z fr. guilloché – tworzy dekoracyjna kompozycja z najdrobniejszych, przeplatających się linii grawerowanych niemal na całej powierzchni etui ze złota.
Z tego samego metalu, choć w dwóch barwach, wykonany jest wystawiony z progiem 1 700 zł naparstek, który zdobi kartusz i okala cyzelowany wieniec liści. Mimo niewielkich rozmiarów, wiekowe naparstki bez wątpienia zalicza się do obiektów kolekcjonerskich, a nawet muzealnych – jedne z najzdobniejszych wykonywał słynący z kosztownych jaj złotnik Fabergé. Rozpatrując praktyczne walory, z początkiem XIX wieku narodził się zwyczaj odmierzania naparstkiem mocno weselnego alkoholu.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

4. Tutti frutti – brosza na deser

W kulinariach określeniem „tutti frutti” opisuje się mieszankę kandyzowanych lub świeżych owoców posypaną cukrem i skropioną likierem lub rumem. W słowniku kolekcjonerskiej biżuterii zwrot brzmi jednak równie słodko – po raz pierwszy posłużył się nim w latach 70. Cartier, nazywając naśladującą roślinne wzory bransoletę w niespotykanie egzotycznej kombinacji kolorów: szmaragdów, rubinów i szafirów. Wystawiona na nadchodzącą aukcję, niemal 5-centymetrowa brosza oprócz tych kamieni zdobiona jest jeszcze mieniącymi się opalami i sześcioma diamentami. Szafiry rzeźbione są w formie efektownych liści, a oprawione w złoto rubiny i szmaragdy tworzą owocowe grona lub kwiatowe płatki. Cena wywoławcza powstałej we Francji, wielobarwnej broszy to 6 000 zł.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

5. Obrączka projektu Cartiera

Osławiony jubiler Cartier powraca również jako projektant następnego z przewidzianych na aukcję wyrobów: trójbarwnej, legendarnej już złotej obrączki, która licytowana będzie od 4 600 zł. Tworząca ruchomy, choć nierozłączny, niezwykle nowoczesny splot trzech okręgów z żółtego, białego oraz różowego złota, obrączka Trinity zaprojektowana została przez Louisa Cartiera już w 1924 r. Doczekawszy się mnóstwa wariacji, stanowi jedną z ikonicznych, rozpoznawalnych form tego autora, po którą gwiazdy sięgać zaczęły nie tylko dla zaakcentowania małżeńskiej przysięgi, ale przede wszystkim z nieprzemijającej miłości do mody.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

 

6. Onyks na szczęście w biznesie

Oprócz klasycznej obrączki, potrojonych motywów nie brakuje również w datowanym na początek XX wieku wisiorze z onyksu i złota, który oprócz formy trójlistnej koniczyny zdobią dwa potrójne układy z słodkowodnych pereł. Szacowana wartość przedwojennej ozdoby dochodzi do 5 000 zł, przy czym warto przypomnieć, że w burzliwej jubilerskiej historii użycie onyksu kosztować mogło nawet życie – na starożytnym chińskim dworze uznawano ten wulkaniczny kamień za przynoszący tak niekwestionowane szczęście, że posługiwanie się nim przez poddanych cesarza groziło karą śmierci. Wzbogacona o onyksowe elementy bransoleta we wspomnianym już typie „tutti frutti” z lat 30. ubiegłego wieku sprzedana została w 2013 r. na aukcji Christie’s za ponad 2 mln dolarów.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

 

7. Specjalność Habsburgów: opal

Kolejną pozycją ze zbliżającej się aukcji, dla której znaleźć można kontekst rodem z pałacowych skarbców, jest datowany na połowę XIX wieku pierścionek z opalem. Owalny, mieniący się świetlistymi odcieniami opal oprawiony został w roślinne, miękko zawijające się motywy cyzelowane w złocie. Cena wywoławcza pierścionka ustanowiona została na poziomie 1 400 zł, co uznać można za próg stosunkowo przystępny w świetle informacji, że właśnie opale rozświetlają na różne barwy austriackie klejnoty cesarskie. Ujęte w biżuteryjne oprawy okazy z czasów panowania Habsburgów podziwiać można do dzisiaj w pilnie strzeżonych gablotach wiedeńskiego Kunsthistorisches Museum.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

 

8. i 9. Kolczyki i stokrotka z brylantów

Nie odchodząc od form roślinnych, warto przy przeglądaniu katalogu zwrócić szczególną uwagę na dwie dodatkowe pozycje: wyceniane w przedziale 8 500 – 10 000 zł kolczyki z motywem liści oraz przypominający brylantową stokrotkę pierścionek, którego wartość szacowana jest nawet na 17 000 zł. Na pierwszą z pozycji – wykonane we Włoszech, wieczorowe kolczyki – składają się aż 54 szlifowane diamenty, 6 szmaragdów, a także wykonana z białego złota oprawa. Brylantowy pierścionek „daisy” wykonany został natomiast w minionym stuleciu we Francji – w białym złocie i platynie, z tzw. wysoką bizą. Ozdobny bok pierścionka, kryjący się pod tym terminem, tworzy delikatny ażurowy ornament, na którym wspiera się kwitnący dziewięcioma brylantami kwiat.

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓
Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

 

10… a nawet 11.: brosze z Francji

Oprócz opisywanego pierścionka, francuskie jubilerskie pracownie opuściły m.in. dwie kolekcjonerskie brosze datowane na XX wiek – pierwsza dekorowana piętnastoma diamentami w formie pióra, druga w efektownym kształcie rozłożystej kokardy. Obie ozdoby wykonane zostały w wysokiej próby złocie, przy czym broszę odwzorowującą pióro tworzy zestawienie metalu w dwóch kolorach – białym i żółtym. Jej szacunkowa wartość mieści się, według katalogu, w przedziale 5 500 – 7 000 zł, natomiast estymacja dla błyszczącej biżuteryjnej kokardy to 8 500 – 10 000 zł.
Francuskie brosze stanowić będą dwie z niemal stu pozycji przewidzianych na aukcję 21 października – oprócz wysadzanych diamentami kosztowności, pod młotek pójdą jednak również obiekty z cenami wywoławczymi poniżej 500 zł. Wśród nich znajdą się m.in. kolczyki z turkusami z końca XIX wieku, a także zawieszka z aniołem, którego na obrazie „Madonna Sykstyńska” upozował sam Rafael.

 

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

Kliknij, żeby zobaczyć w katalogu ↓

 

 

 

 

 

Aukcja biżuterii dawnej i współczesnej 

Karea Gemstone Space

odbędzie się online

21 października od godz. 20.30

Katalog dostępny jest na → stronie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

wiera

Alternatywne.pl

Alternatywne.pl

Zapraszamy do newslettera!

Bądź na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami z rynku, analizami trendów i kalendarzem najciekawszych aukcji.

Serwis Alternatywne.pl zobowiązuje się nie udostępniać danych użytkowników.